SMOS arkiv

SMOS arkiv är beläget i en källarlokal på Ridhusgatan 7 i Halmstad. Medlemmarna är välkomna att besöka arkivet, och ombedes då att i föväg kontakta Sten Persson (tel 035-104943; e-post sten.perssonmbox305.swipnet.se), som förvaltar samlingen och har nycklar till lokalen.

Förteckning på böcker ingående i SMOS arkiv (2015-12)
Förteckning över tidskrifter i SMOS arkiv (2015-12)
Förteckning över övrigt material i SMOS arkiv (2015-12)
Förteckning över dubblettexemplar av tidskrifter (till salu) (2015-12)

Ritningsarkiv Oldtimermodeller

Beställningar av ritningar görs från ritningsinnehavaren.
Adresser till ritningsinnehavare finns nederst på sidan!

Nya rutiner vid beställning från SMOS ritningsarkiv (ritningar med innehavare=SMOS)
För att förenkla hanteringen har SMOS beslutat att sprida ritningarna digitalt istället för som papperskopior. Ritningarna beställs som tidigare via Lars Karlsson (kontaktuppgifter under ritningsinnehavare), och skickas sedan per e-post. Finns ritningen redan inskannad så skickas den direkt, om inte så måste den skannas den in från pappersoriginalet, och då tar det lite längre tid. Det är fortfarande en hel del arbete, så beställ med förnuft. Varje ritning är mellan 2-7 MB. Många e-postlådor klarar inte mer än 10 MB åt gången.

I stort sett alla ritningar är för stora för att kunna skrivas ut på en vanlig skrivare. Istället kan du anlita en lokal kopieringsfirma.
Gången för att beställa en ritning från SMOS arkiv är alltså:

  1. E-posta eller ring in beställningen till Lars Karlsson
  2. Du får filer med de ritningar som finns via e-post
  3. Du kontaktar kopieraren och berättar vad du vill ha gjort, kommer överens om pris o.s.v.
  4. Du vidarebefordrar filen med ritningen/ritningarna till honom
  5. Dagen efter brukar din papperskopia finns för avhämtning eller skickas med post

Det är tänkt att ritningarna ska presenteras i bild på denna sida.
Tills vidare kan samtliga inskannade ritningar ses i Lars Karlssons ritningsgalleri.


A Twin pusher Sint F-Klassisk
B Övriga gummimotormodeller A1 Övriga förbränningsmotormodeller
C S1 A2 OT-RC & RC-III
D-Wakefield S2 Övriga segelmodeller Övriga radiomodeller
G-int S3 F-nostalgi Ritningsinnehavare
Inomhusmodeller      

 

Friflygande Oldtimermodeller

Gummimotormodeller

Klass A  Spännvidd max 50 cm (eller 20"), konstruerade före 1960

År Modell Konstruktör Spännvidd (mm) Innehavare Filer Övrigt
? Burnham Nat´s Champ Don Burnham 470 SMOS
1940 Cabinaire 470 SMOS foton
? Cee Gee Special Carl Goldberg 390 SMOS
1939 F-J 5 Henning Schröder 500 SMOS ritning
1949? Fantom Lars Wentzel 500 SMOS foton Ritn. saknas!
1952 Fem-Ett 485 SMOS ritning
1937 FIB Sven Wentzel 500 SMOS, ÖG ritning foton
1939 Flying Yankee 500 SMOS
1940 G-modell K-E Landegren 480 SMOS
1940 G-modell K-E Landegren 440 SMOS stavmodell
1936 ILIS-fågeln Sven Wentzel 500 AA
1938 Junior Sea Cabin A. W. Nordwaeger 440 SMOS ritning foton
1938 Klimax Lars Andersson 500 SMOS ritning foton stavmodell
1937 Kolibri F. Alexander 250 SMOS inomhusmodell
1939 Kroppsmodell Rune Roggentin 500 SMOS, ÖG ritning foton
1938 Lill-Klas S. E. Truedsson 480 SMOS ritning foton stavmodell
194? Lövet Anders Löfqvist 350 SMOS foton inomhusmodell
1946 MFT-1 Robert Löwen-Åberg 430 SMOS ritning inomhusmodell
1913 Nealy Twin Pusher A.E.Nealy 430 SMOS Twin pusher
1940 Nybörjarmodell K-E Landegren 500 SMOS
1947 Pedro Anders Löfqvist 460 AA
1935 Peerless Junior Endurance 450 SMOS
1950 Pippi S. Wentzel 460 SMOS ritning stavmodell
1871 Planophore Alphonse Pénaud 450 SMOS foton stavmodell
193? Sländan A. W. Nordwaeger? 500 SMOS foton stavmodell
1946? Sländan Sture Sandberg 454 SMOS ritning foton stavmodell
1936 Sparvhöken H. Vilén 480 AA foton
193? Spets Special J. Lindqvist 500 SMOS
1935 Svalan Sven Wentzel 400 SMOS stavmodell
? Svalan Agne Johansson SMOS ritning
1937 SW12 Sven Wentzel 480 SMOS foton stavmodell
? Tempo II ? 490 SMOS stavmodell
? Thursday Child B. Faulkner 390 SMOS
1939 TI-39 Torbjörn Isacson 500 AA foton stavmodell
1938 Trim Nils Curry Melin 500 SMOS ritning foton
1938 Trim II Nils Curry Melin 500 SMOS ritning foton
1937 Trumf J. Lindqvist 500 SMOS ritning foton
1935 Tummeliten Sven Wentzel 430 SMOS ritning foton filer stavmodell
? Viking Agne Johansson 500 SMOS ritning foton

 

Klass B  Spännvidd 50-75 cm (30" tillåten), konstruerade före 1960

År Modell Konstruktör Spännvidd (mm) Innehavare Filer Övrigt
1939 Achilles Louis Heath 610 SMOS ritning
1937 Air Speed A. W. Nordwaeger 740 SMOS foton
1939 Ajax Louis Heath 30" SMOS
1942 American Ace 30" SMOS
193? Attack Harald Vilén 750 SMOS
1938 Baby Gnome 700 SMOS ritning foton
1950 Balbo Paul Kuniss 600 SMOS ritning foton
1947 BB Special 18 Bengt Bergvall 675 SMOS, ÖG
1935 Cadet Major R. Bunch 740 SMOS ritning
1948 Cleo Jörgen S. Petersen 740 AA foton
1938/46 Clipper 1 Sven E. Truedsson 745 SMOS ritning foton
1954 Cloud Tramp C. H. Grant 22" foton
1946 Cruiser 730 SMOS
1934 Falken John Lindqvist 690 SMOS ritning
1939 Flyabout Paul Plecan 610 SMOS
1937 Flying Aces Moth H. Spatz 600 SMOS foton filer
1937 Fröjds Sven Wentzel 750 SMOS ritning foton
1946 G1 Åke "Postis" Larsson 695 SMOS
1945 G1 med krax Åke "Postis" Larsson 700 ÖG
1938 H.D. Truedsson 750 SMOS
1916 Hall Twin Pusher Tom Hall 760 SMOS Twin pusher
1946 Hep Cat John Barker 740 SMOS
1939 Hi-Climber Earl Stahl 30" SMOS foton
1946 Hobby Anders Håkansson 600 SMOS foton
1939 Hopus Buzz Hans Schmiterlöw 748 SMOS
1940 Hopus Hart Hans Schmiterlöw 750 SMOS ritning foton
1946 Hopus Moth Hans Schmiterlöw 610 SMOS
1940 Int. 75:a Blom-Blomgren 750 SMOS foton
? Jasco Kid 520 SMOS
1935 Kick-Off Sven Wentzel 600 SMOS
1937 Klass B Arvid Palmgren 750 SMOS
1936 Kondor H. Vilén 640 SMOS
1935 Kungsörnen Åke Roggentin 750 SMOS ritning foton
1936 Kungsörnen (original) Åke Roggentin 740 SMOS, ÖG foton
1938 Kurir Vilén-Karlsson 740 SMOS ritning foton
1940 Landegren G-modell Karl-Erik Landegren 690 SMOS
1945 Landegren Krax Karl-Erik Landegren 680 SMOS, ÖG ritning foton
1933 Lanzo 30 Chester Lanzo 30" SMOS
? Lanzo Duplex ½ C. Lanzo / John Ralph 525 SMOS
1912 Lauder Wakefield Wallace Lauder 700 SMOS Twin pusher
1935 Lightweight Cabin G. Light 650 SMOS
1948 Meteor Sture Sandberg 668 SMOS, ÖG
1955 Minicub Alvar Forslin 580 SMOS
1950 Musketör Paul Kuniss 600 SMOS foton
195? Måsen Sigurd Isacsson 690 SMOS, AA
1940 Namnlös Karl-Erik Landegren 740 SMOS
1934 Navy Pursuit Julius Unrath 580 SMOS
1938 Nimbus Sven E. Truedsson 740 SMOS foton
1942 No 4 Air Cadet Roy Thomason 600 SMOS
? Pacific Ace 740 SMOS
1937 Palmgren-75 Arvid Palmgren 750 SMOS
193? Phantom Fury 750 SMOS
1948 Pinocchio Laurie Barr 710 AA
193? Pioneer 610 SMOS ritning
1949 Rambler Roy Booth 750 SMOS ritning
193? Record-Modell 680 SMOS Tysk ritning
1932 Rennflug HS 33 H. Schelhasse 690 SMOS
1938 Revolt Sven E. Truedsson 750 SMOS ritning
1942 Salanganen Tor Wiedling 700 AA foton Biplan
1949 Scricciolo G. Fea 650 SMOS
193? Segraren 700 SMOS
1950 Senator Albert E. Hatful 762 (30") foton
194? Senior R.O.G Air Cadets Canada 480 SMOS
1952 Silver-Måsen Sigurd Isacson 690 AA ritning foton
1949 Sjöfågeln Anders Löfqvist 550 AA
1947 Sluggo Sven-Olov Sundberg 700 SMOS
1946 Sländan Sture Sandberg 540 SMOS
1934 SMFE 1 Evert Almgren 600 SMOS ritning Semiskala
1942 Spin 42 Lennart Hansson 600 SMOS ritning
193? Sport-Eindecker 600 SMOS
? Stora Kungsörnen Agne Johansson 700 LF ritning foton
1940 Stratosphere Tor Wiedling 742 AA
1938 Svalan Wentzel-Roggentin 740 SMOS ritning
1935 Svalan 660 SMOS ritning
1950 Swings I:an Åke Roggentin 520 SMOS
1950 Swings II:an Åke Roggentin 690 SMOS
1940 Termik III Åke Roggentin 750 SMOS, ÖG ritning foton filer
1948 Tern Terje Larsson 700 SMOS ritning foton
1945 The Link E. W. Evans 610 SMOS foton
1948 Thermal Bug B. Lewis 700 SMOS
? Thermalider 750 SMOS
1937 Tip Top VI Sune Stark 750 SMOS ritning foton filer
1950 Torpedo Paul Kuniss 600 SMOS ritning foton
1950 Trumfe Anders Löfqvist 740 AA foton
1935 Tärnan Sune Stark 730 SMOS foton
1940 Volo Ulf Hallvig 750 SMOS foton
1943 Västanvind Sigurd Isacson 700 AA foton
1917 World Record Twin pusher Ward Pease 635 SMOS Twin pusher
194? Örnen Agne Johansson 700 SMOS

 

Klass C  Spännvidd 75-100 cm (40" tillåten), konstruerade före 1960

År Modell Konstruktör Spännvidd Innehavare Övrigt
1940 Air Cadet C A Rippon 952 SMOS  
1938 American Tractor Frank Zaic 900 SMOS stick  
1948 Amigos Anders Löfqvist 880 AA  
1939 Bloms M2 Sverker Blom 1000 SMOS  
1941 C Fuselage Roger Beaumont 900 SMOS  
1939 C.L.611 C Lieutand 860 SMOS  
1940 Cassano Cassano 965    
1937 Cirrus B Andersson-S Stark 980 SMOS  
? Class C Fuselage Ed Lidgard 890 SMOS  
1937 Contestant Frank Zaic 900 SMOS  
1943 Cumulus   990 SMOS  
1947 Cumulus Rolf Holm 960 SMOS wakefield
193? Denny Condor F Hardy 820 SMOS  
1942 Diamant-EMM Fredrik Schmiterlöw 985 SMOS  
1933 Diamond Carl Goldberg 800 SMOS  
1938 Diamond Wake J Noonan 1000 SMOS wakefield
1940 Dyna-Moe Wally Simmers 860 SMOS  
192? Eindecker-Stabmodell A Lippisch 800 SMOS stav
1935 Gladan Sven Wentzel 980 SMOS  
1936 Hi-Climber E Stahl 765 SMOS  
1941 HI-HO Ed Lidgard 1000 SMOS  
1938 Hopus One Hans Schmiterlöw 990 SMOS  
1950 Hugin Paul Kuniss 800 SMOS  
1934 Höken Sven Wentzel 800 SMOS  
194? J.B.3 J Bezemer 1000 SMOS  
1940 Jabberwock Wally Simmers 840 SMOS  
1935 Knock Out engelsk 940 SMOS  
1939 Laban Sven E Truedsson 980 SMOS  
1944 Landegren Special K E Landegren 970 SMOS  
1933 Lanzo 30 Chester Lanzo 760 SMOS  
1937 Lehrling W Pritschow 940 SMOS  
1947 Löwen G1 Robert Löwen Åberg 800 AA  
1943 M2:a Bengt Blomgren 970 SMOS, ÖG  
1938 Mercury Sven E Truedsson 1000 SMOS  
1938 Meteor A V Nordwaeger 990 SMOS  
193? Miss Canada Sr.   914 SMOS  
1931 Nats Winner E Feinberg 910 SMOS  
1939 New Yorker IV Frank Zaic 990 SMOS wakefield
1942 No 5 Air Cadet Roy Thomason 920 SMOS  
1936 Northern Star Bob Copland 960 SMOS  
1939 Orion Jörgen Dommergaard 900 SMOS  
1936 Parastar Bob Copland 960 SMOS  
1947 Postis G2:a Åke "Postis" Larsson 940 SMOS  
1938 Prim Börje o Sune Stark 970 SMOS  
1947 Prima (Kadett) Arne Hansen 760 AA  
1950 Senator Albert E. Hatful 762 Ej i ritningsbanken Ritn. på The plan page
1941 Sky Rider   850 SMOS  
194? Sparky ED Lidgard 810 SMOS  
1939 Sparrowhawk van Hattum 800 SMOS  
1934 Stabmodell Jo40 K Muller 780 SMOS stavmodell
193? Stratometer E P Schloeser 900 SMOS stick
1941 Stratosphere Hank Cole 915 SMOS  
1941 Super Stuff O Curth 820 SMOS  
1937 The Club S W South 990 SMOS  
1940 The Pacemaker RJ Youngman 914 SMOS  
1936 Thermal Hunter Frank Zaic 920 SMOS  
1948 Torpedo Knut Elmelund Nielsen 910 SMOS  
1030 Wake 1930 J Erhardt 800 SMOS wakefield
1929 Wake Winner-29 D Burnham 880 SMOS wakefield
1932 Wake Winner-32 Gordon Light 905 SMOS wakefield
1935 Wake Winner-35 Gordon Light 1000 SMOS wakefield
1932 World Record Fusel. Gordon Light 800 SMOS  
193? Zephyr AW Nordwaeger 970 SMOS  
1937 Örebro-37 A Andersson 990 SMOS  

 

Klass D  Spännvidd över 100 cm konstruerade före 1951, samt alla Wakefield konstruerade före 1954

År Modell Konstruktör Spännvidd Innehavare Övrigt
1938 1937-38 Diamond Fus. Henry Struck 1120 SMOS  
1938 38 Moffet Trophy winner Roy Nelder 1180 SMOS  
1937 Adams-37 Adams 1190   wakefield
1948 Aeromodeller Wake Aeromodeller staff 1016 SMOS wakefield
1938 Albatross AW Nordwaeger 1100 SMOS  
1946 Aristokrat E Stoffel 1120 SMOS wakefield
1939 AW-6A   1030 SMOS  
1940 Big Double Feature George Reich 1170 SMOS  
1946 Bloms Wake Sverker Blom   SMOS wakefield
1947 Bonzo So Sundberg 1160 SMOS  
193? Chasteneuf´s Wakefield Chasteneuf 1250 SMOS wakefield
1949 Chief Wakefield Börje Börjesson ?   wakefield
1938 Classic Chester Lanzo 1180 SMOS  
1950 Clipper EW Evans   SMOS wakefield
1937 Clodhopper Jim Cahill 1193 SMOS wakefield
1938 Clodhopper James Cahill 1205 SMOS wakefield
1947 Colibri Sture Sandberg 1100 SMOS, ÖG  
1946 Contestor W Dean 1155 SMOS wakefield
194? Contestor   1140 SMOS wakefield
1938 Copland 1938 Bob Copland     wakefield
1946 Coplands Wake Robert Copland   SMOS wakefield
1947 Cumulus Rolf Holm 960 SMOS, ÖG wakefield
1949 Dardo Eik. 40 Ernesto Eikermann 1140 SMOS  
1938 Diamond Wake J Noonan 1000 LH wakefield
193? Duplex Chester Lanzo   SMOS  
1937 Dyn V Björn Andersson 1160 SMOS wakefield
1940 Eugene Ed Lidgard 1150 SMOS wakefield
1942 Fiume 1942 Idro Virgilio Isola 1040 SMOS  
193? Fleetwing EW Evans 1150 SMOS  
194? Flying Cloud   1120 SMOS  
1939 Flying Minutes Lees-Stott 1220 SMOS, ÖG wakefield
1938 GB 3 Bob Copland 1210 SMOS wakefield
1949 Geminis Ernesto Colombo 1120 SMOS  
1943 GH 20 GW Harris   SMOS wakefield
194? Gull Carl Goldberg 1050 SMOS  
1940 Gutteridge Trophy Winner Norman Blacklock 1060 SMOS wakefield
1939 Gypsy 39 Earl Stahl 1080 SMOS wakefield
1949 Gypsy Bill Dean 1010 SMOS wakefield
194? Hobby 2:an   1050 SMOS  
1935 Hoch-Tiefdecker W Pritschow 1350 SMOS  
1939 Hopus Wake Hans Schmiterlöw 1180 SMOS  
1939 Isis A Houlberg 1090 SMOS  
1939 J.M.32 Jose Marchesi 1080 SMOS  
1942 J.M.34 Jose Marchesi 1060 SMOS stick
1936 Jagdeinsitzer Schelhasse 1250 SMOS  
1946 Jaguar EW Evans 1135 SMOS wakefield
1948 Jaguar EW Evans 1140 SMOS wakefield
1939 Joseph Börje o Sune Stark 1095 SMOS wakefield
1938 Kansas Wakefield Ernie Linn 1220 SMOS wakefield
1940 Korda 1940 Dick Korda 1150 SMOS wakefield
1941 Korda Dethermalizer Dick Korda 1260 Ej i ritningsbanken  
1937 Korda Record Dick Korda 1080 SMOS wakefield
1939 Korda Winner Dick Korda   SMOS wakefield
1938 Krusader PT Capon 1225 SMOS wakefield
1946 Landegren Wake KE Landegren 1120 SMOS, ÖG wakefield
1937 Lanzo Duplex Chester Lanzo   SMOS  
1938 Lanzo´s Classic Chester Lanzo 1140 SMOS  
1941 Lanzo Chester Lanzo 1580 Ej i ritningsbanken  
1948 Le Vibrant René Jossien 1160 SMOS wakefield
1950 Lucky Strike Guido Fea 1200 SMOS  
1948 Löwens VT-vinnare Robert Löwen-Åberg 1090 SMOS  
1938 Magnussons Wake Gunnar Magnusson 1120 SMOS wakefield
1938 Matador Sven E Truedsson 1200 SMOS  
1949 Merlu E Sadorin 1100 SMOS wakefield
1933 Miss America Gordon Light 900 AA wakefield
193? Miss World Fair   1250 SMOS  
1940 Moffet Roy Nelder 1168 SMOS  
1946 Monsun Anders Deurell 1040 ÖG wakefield
1939 New Yorker IV Frank Zaic 990 SMOS wakefield
1938 NM-vinnare 1938 Björn Andersson 1175 SMOS  
1936 Palmgren Wake Arvid Palmgren 1170 SMOS wakefield
1932 R-54 Roland Thidholm 1200 SMOS  
1947 Rapid Germund Buck 1196 LF, SMOS  
1933 Rekord-Rumpfmodell A Lippmann 1710 SMOS  
1939 Rimfaxe Sigurd Isacson 1110 AA wakefield
193? Rocket EW Evans   SMOS wakefield
1937 Roggens Wake Åke Roggentin 1140 SMOS wakefield
1934 Schulterdecker G Polzin 1940 SMOS  
1942 SF-42 Sven Forsberg 1085 SMOS, ÖG wakefield
1950 Sleipner Rune Andersson 1050 AA wakefield
1941? Smoothie Henry Cole 1080 SMOS wakefield
1939 Stout Winner Bob Toft 1010 SMOS  
1937 Stratos A W Norwaeger 1150 SMOS  
1941 Super Clodhopper Cahill 44 inch Ej i ritningsbanken wakefield
1939 SW39 Sven Wentzel 1100 SMOS, ÖG wakefield
193? The Zefyr   1040 SMOS  
1950 Tjiff-Chief B Börjesson   SMOS wakefield
1950 Tusse Anders Håkansson 1200 SMOS wakefield
1939 US Standard Jim Bohash 1200 SMOS  
1950 Vansteed EW Evans 1160 SMOS wakefield
1940 Victory J Larsen 1140 SMOS wakefield
1939 Victrace EW Evans 1120 SMOS  
1935 Viper II C Rupert Moore 1250 SMOS  
1948 Wachefield TA-48 Silvio Taberna 1165 SMOS wakefield
1930 Wake 1930 Joe Erhardt 800 LL wakefield
1938 Wake 1938 Sune Stark   SMOS wakefield
1950 Wake 1950 Sune Stark   SMOS wakefield
1942 Wake III Hans Schmiterlöw 1120 SMOS wakefield
1929 Wake Winner-29 D Burnham 880 SMOS wakefield
1932 Wake Winner-32 Gordon Light 905 SMOS wakefield
1935 Wake Winner-35 Gordon Light 1000 AA wakefield
1936 Wake Winner-36 Albert Judge 1118 SMOS wakefield
1937 Wake Winner-37 Emanuel Fillon 1170 SMOS wakefield
1949 Wake-49 A Deurell 1060 SMOS wakefield
1936 Wakefield A Palmgren 1112 SMOS wakefield
1937 Wakefield S Stark 1100 SMOS wakefield
1937 Wakefield Åke Roggentin 1140 ÖG wakefield
1938 Wakefield A Palmgren 1170 SMOS wakefield
1938 Wakefield Chasteneuf   SMOS wakefield
1938 Wakefield Emanuel Fillon 1280 SMOS wakefield
1938 Wakefield RN Bullock 1240 SMOS wakefield
1939 Wakefield Richard Morgan 1143 SMOS wakefield
1939 Wakefield 1939 Gunnar Magnusson     wakefield
1940 Wakefield Gunnar Magnusson 1090 SMOS wakefield
1949 Wakefield Arne Ellilä   SMOS wakefield
1949 Wakefield Frank Loates 1060 SMOS wakefield
1949 Wakefield Åke Postis Larsson 1100 SMOS wakefield
1950 Wakefield Arne Ellilä 1180 SMOS wakefield
1950 Wakefield Harald Orvin   LF wakefield
1950 Wakefield Lars Ljungberg 1110 SMOS wakefield
1939 Wakefield -49 Arne Ellilä   SMOS wakefield
1936 Wakefield 3:an Robert Copland 1020 SMOS wakefield
1936 Wakefield Entry Raymond T Smith 1040 SMOS
1940 Wakefield Gull Joe Elgin 1090 SMOS wakefield
1949 Wakefield Nr 3 Åke Postis Larsson 1090 SMOS wakefield
1948 Wakefield TA-48 Silvio Taberna 1165 SMOS wakefield
1936 Wakefield Winner Albert Judge 1060 SMOS wakefield
1936 Wakefield Winner Albert Judge 1010 SMOS wakefield
1949 Wakefield-49 Arne Blomgren 1080 SMOS wakefield
1950 Wakefield-50 A Deurell   SMOS wakefield
1939 Wakefiels 2:an Fred Bower 1200 SMOS wakefield
1945 Warrings Wake Ron Warring 1060 SMOS wakefield
1950 Yankee IV Charles Wood   Ej i ritningsbanken wakefield
1949 Zeffiro Paolo Vittori 1200 AA wakefield
1950 Zombie Ron Warring 1100 SMOS wakefield
1949 Ögla Örjan Gahm 1090 SMOS wakefield

 

Klass Gint Wakefieldmodeller 1954-1965 enligt då gällande regler

År Modell Konstruktör Spännvidd Innehavare Övrigt
1952 Catamount Dick Everett   SMOS Gint
1952 Drifter Joe Bilgri     Ej i ritn.banken
1951 Ghost JA Gorham 1100 SMOS  
1951 Hereward Norman Marcus 1060 SMOS  
1953 Laban J Nilborn 1030 SMOS  
195? Smoothie N Standing 1100 SMOS  
1950 Tempo A Blomgr-R Anders. 1100 AA  
1954 Tjosan A Håkansson   SMOS  
1951 VM-vinnaren-51 S Stark 1060 SMOS  
1951 Wakefield S Stark 1115 SMOS  
1951 Wakefield Aarne Ellilä 1100 SMOS  
1952 Wakefield R Warring 1120 SMOS  
1952 Wakefield E V Evans   SMOS  
1952 Wakefield-52 A Blomgren   SMOS  
1954 Wakefield-54 A Blomgren   SMOS  
1953 Wildcat Charles Moberg     Ej i ritn.arkivet

 

Klass TP Stavmodeller av s.k. Twin Pusher-typ

År Modell Konstruktör Spännvidd Innehavare Övrigt
1912 Percy Pierce Racer 68 Percy Pierce 455 SMOS  
1913 Twin Pusher AE Nealy 430 SMOS  
1915 Twin Pusher Lynn Davies 800 SMOS  
1916 Twin Pusher Tom Hall 760 SMOS  
1930 Twin Pusher D Burnham 800 SMOS  
1933 Twin Pusher Carl Goldberg 900 SMOS  
1935 Twin Pusher R Kummer 990 SMOS  
1912 Wake 1912 W Lauder 700 SMOS  
1911 Wake winner E W Twining 820 SMOS  
1917 World Record T P Ward Pease 635 SMOS  
1924 World Record T P Robert Jaros 710 SMOS  

 

 

Segelmodeller

Klass S1 (Spännvidd max 100 cm, konstruerade före 1951)

År Modell Konstruktör Spännvidd Innehavare Filer Övrigt
1946 AKM I Cumulus AKM 900 SMOS ritning
1943 Albatross I. A. 830 SMOS
1944 Alex Arne Widén 1000 SMOS ritning foton
1943 All Pine Towline Glider Frank Zaic 850 SMOS
1938 Allers-1 Sven Wiel-Bang 1000 SMOS
1937 Anfänger-Nurflügel G. Polzin 1000 SMOS foton Flygande vinge
1944 Bantam Sven E. Truedsson 1000 SMOS, ÖG ritning
1945? Blitz Ove Ohlsson 1000 SMOS ritning
1949 Bums Bengt Haraldsson 980 AA ritning
194? Castor 840 SMOS ritning foton
1945 Champion Sven Salonius 960 SMOS ritning foton
1945 Condoren Sven E. Truedsson 800 SMOS ritning
1938 Der kleine Reiher V. Darmann 1000 SMOS
1949 Dinah Lennart Andersson 980 AA
1946 Easy I. Sjöberg 960 SMOS ritning
194? Esa 650 SMOS ritning
1938 F-J 1 Sven Wiel-Bang 1000 SMOS ritning
1938 F-J 4 Sven Wiel-Bang 650 SMOS
? Fenix K. Nilsson 980 SMOS
1944 Figaro Bertil af Enehielm SMOS foton
1942 Flax Sven E. Truedsson 840 SMOS ritning
1944 Flugan Curt Jansson Odelstad 940 SMOS, ÖG ritning foton
1945 Flygfisken Gunnar Persson 1000 SMOS, ÖG
1943 Flying Star 894 SMOS
1944 Garm Sigurd Isacson 980 AA
1943 Glid 1 Edvin Björklin 920 SMOS, AA ritning
1944 Grimponius J. S. Petersen 1000 SMOS ritning
194? Habicht H. Antusch 980 SMOS ritning
1941 Hang Sven E. Truedsson 750 SMOS ritning
1945 Hecktor Antero Nordman 990 SMOS foton
? Hobby S.-G.Wentzel 600 SMOS
1942 Hobby 1 Lars Wentzel 700 SMOS
1942 Hobby 2 Wentzels 980 AA ritning
1941 Hopus Ace Hans Schmiterlöv 980 SMOS
1943 HW 43 Hans Westfelt 990 SMOS ritning foton
1944 HW-44 Hans Westfelt 1000 SMOS ritning foton
1944 Ibis A. W. Nordwaeger 850 LL, SMOS ritning foton
1945 Jämi 3 Rune "Bananen" Andersson 930 AA ritning
1945 Kalle Glader Sven Salonius 960 SMOS ritning foton
1945 Kalle Kula B. Hj. Carlsson 600 SMOS ritning foton
194? Kid Anders Löfqvist 600 SMOS foton
1946 Kite I Olle Rådström 1000 SMOS, ÖG
1940 Klux Sven Witt 1000 AA ritning foton
1937 Knirps H. Kirschke 740 SMOS ritning
1948 Korpen Sture Sandberg 1000 SMOS, ÖG foton
1942 KSAK-1 Börje Stark 700 AA ritning foton
1942 KSAK-2 Vingarna 810 AA ritning foton
1942 KSAK-3 Sven Witt 1000 AA foton
1941 Looping III Sven Wentzel 750 SMOS
1943 Lyckofågeln 720 SMOS ritning
1944 Miss Decoy E Dick Karlsson 980 SMOS ritning foton
1943 ML-A Matti Lehto 990 SMOS foton
1945 Myggen S.F 41 K. Flensted-Jensen 956 AA
1941 Nimbus Sigurd Isacson 1000 AA
1945 Nordanvind Sigurd Isacson 980 AA ritning foton
1946 Novis Sture Sandberg 980 SMOS foton
1947 Oscar Sven-Olov Sundberg 1000 SMOS, ÖG ritning foton
1942 Pantern Sigurd Isacson 1000 AA ritning
1944 Piggiet SMOS foton
1946 Pin Up Sven-Olof Ridder 990 SMOS ritning
1943 Pinocchio Sven Salonius 980 SMOS ritning foton
1944 Pluto IV Tauno Silmunen 1000 SMOS foton
1943 Pontus VI Rune "Bananen" Andersson 970 ritning foton Ej fullskalaritning
194? Primus 670 SMOS foton
1941 Pro Aero Arnold Degen 900 SMOS
1941 Pro Aero 1 Arnold Degen 880 SMOS
1944 PS-44 Paavo Sahlin 990 SMOS foton
1936 Radio-Baby 990 SMOS
1943 Reynold Sigurd Isacson 1000 SMOS foton
1945 Reynold V Sigurd Isacson 980 AA
1947 Ridder S1 Sven-Olof Ridder 995 ritning foton Ej fullskalaritning
193? Rumpf-Segelflugzeug H. Poppich 800 SMOS
1948 Rödluvan Terje Larsson 1000 AA
1945 Rödluvan Terje Larsson 890 SMOS ritning
1945 S-g 45 Br. Forslin 950 SMOS ritning
1945 Salmiak Lars Morelius 990 SMOS ritning foton
1946 Sappo Sture Sandberg 980 SMOS ritning foton
1945 Scrappy Robert Löwen Åberg 960 SMOS ritning foton
1946 Shell Junior Arnold Degen 890 SMOS
1943 Sländan Gunnar Persson 800 SMOS foton
1945 SM-Ettan Kurt Sandberg 942 LL foton
1945 SM-Ettan Kurt Sandberg 1000 SMOS
1949 Spiggen 5 Rune "Bananen" Andersson 950 AA ritning
1945 Stisse Stig Nilsson 990 SMOS
1944 Stormfågeln II Nils-Åke Johansson 1000 SMOS ritning foton
1944 Sunnanvind Sigurd Isacson 860 AA ritning foton
1942 Termik Sven E. Truedsson 1000 SMOS ritning
1942 Tfa:s S-etta Ulf Hallvig 920 SMOS ritning foton
1943 Tigern Sigurd Isacson 810 AA ritning
1946 Tigern 2 Sigurd Isacson 815 AA ritning
1945 Tiira J. Pajanen 990 ritning foton Ej fullskalaritning
1944 Tjaparox C. Hagelstam 990 SMOS ritning
1945 Tonny Anders Håkansson 700 SMOS ritning foton
1937 Tärnan A. Bange 710 SMOS ritning
1947 URA 1 Uras Helsningfors 685 AA ritning foton
1943 Vargen Sigurd Isacson 650 AA ritning foton filer
1942 Vindilen 700 SMOS ritning
1934 Winkler Junior Horst Winkler 780 SMOS ritning
1949 Zamba T. Haglund 980 AA
1947 Zamba Sven-Olov Sundberg 1000 SMOS ritning foton
1945 Örnungen Anders Håkansson 874 LL, SMOS ritning foton

 

Klass S2  (Spännvidd 100-150 cm, konstruerade före 1949)

År Modell Konstruktör Spännvidd Innehavare Filer Övrigt
193? Ali-Baba Nils Löwenmark 1470 SMOS ritning
1946 AR 63 Luigi Arcesilai 1280 SMOS
1934 Baby H. Kirschke 1200 AA, SMOS, ÖG ritning foton
1946 Billy Boy Sven Salonius 1090 LL, AA ritning foton
1945 Cigarillos B Ilmo Sipari 1440 SMOS foton
1944 Circus 5 Antti Nurmesniemi 1500 SMOS ritning foton
1942 Cumulus Ulf Hallvig? 1320 SMOS
1941 Diamant Ess Fredrik Schmiterlöw 1200 SMOS
1944 Faxe Åke Johansson 1480 SMOS foton
1946 Faxe Å Jonsson 1450 AA
1942 Gamen 6 Gösta Ameen 1500 SMOS
1936 Gull E. W. Evans 1340 SMOS foton
1944 h-23 Pelikan H. Jönsson 1200 SMOS ritning
1945 Hector Tauno Silmunen 1500 SMOS ritning
1943 Hotspur Hans Nathorst-Westfelt 1500 SMOS, ÖG foton
1937 Ikarus Leopold Scheurer 1500 SMOS ritning foton
1943 Kondor Sven E Truedsson 1500 SMOS ritning
1946 KS-46 Kurt Sandberg 1390 SMOS ritning foton Ej fullskalaritning
1944 Meteor 15 Juha Jernvall 1500 SMOS
1944 Miss Decoy D Dick Karlsson 1500 SMOS ritning foton
1944 Myggan Lennart Segerfelt 1260 SMOS, ÖG ritning foton
1943 OJA-1 Pentti Ojanen 1490 SMOS foton
1946 Olympia Knud Elmelund Nielsen 1030 SMOS
1944 Optimal Olle Bergendahl 1380 SMOS
1944 Optimus Malte Mårtensson 1440 SMOS ritning
1943 Pluto III Tauno Silmunen SMOS ritning foton
1939 Record Glider K.L. Stother 1440 SMOS
1946 Scout Sigurd Isacson 1450 AA foton
1948 Segelscout Sigurd Isacson 1450 AA ritning foton
1944 Sincadus II Robert Löwen Åberg 1500 SMOS ritning
1947 Skyway I. Sjöberg 1470 SMOS ritning foton
194? Storken Vilén 1125 SMOS
1942 Strato Gunnar Persson 1500 SMOS
1946 Suomi Mogens Erdrup 1400 AA ritning
194? SV H1 S Herborg Grieg 1500 AA
1945 Taifun Sven E. Truedsson 1360 SMOS ritning foton
1945 Uppåt Robert Löwen Åberg 1500 SMOS ritning foton
? Vråken 1500 SMOS ritning

 

Klass S3  (Spännvidd över 150 cm, konstruerade före 1949)

År Modell Konstruktör Spännvidd (mm) Innehavare Filer Övrigt
1939  5 ft Record Glider K.L. Stother 5 feet SMOS
1943  Adler Rob. Maihys 2250 SMOS
1947  Albatross Odd Gulbrandsen LF
AP 6 Platelli 1800 SMOS
1944  Balder Rune "Bananen" Andersson 1800 SMOS ritning foton
1943  Caesar Sture Kirchhoff SMOS ritning foton
1942  Camilla Arne Blomgren 2180 SMOS ritning foton
1945  Carioca Sven-Olov Sundberg 1630 SMOS ritning foton
1946  Charlie Sven-Olov Sundberg 1700 SMOS foton
1942  Cherokee Hans Schmiterlöw 1580 SMOS foton
1947  Cleveland Condor 1800 SMOS
194?  Cleveland Super Condor 2100 SMOS
1939  Der Grosse Reiher V. Darmann 2100 LF
1931/36  Der Grosse Winkler Horst Winkler 1696 SMOS ritning foton
1945  Diogenes Kurt Rechnagel 2250 SMOS ritning foton
1944  Draken Curt Jansson Odelstad 1800 SMOS, ÖG foton
1941  Enten-Segelflug O. Michalicka 1950 SMOS Anka
1935  Erwa 8 H. Kirschke? E. Warmbier? 2000 SMOS foton Flygande vinge
1943  Esso Arnold Degen 1900 SMOS
1948  F-J 2a Sven Wiel Bang 1713 SMOS
1940  F-J 6 Sven Wiel Bang 2330 SMOS ritning
1937  Falke R-5 Beerlage-Michalik 1750 SMOS
1944  Figaro Bertil af Enehielm 1540 SMOS
1946  Fillons Glider Emmanuel Fillon 2800 SMOS
Fink H. Rüesch 1820 SMOS
1944  Finnkamp-44 Ove Meissner 1900 SMOS ritning
1943  Flamingo 2120 SMOS ritning foton
1943  Fridolf Rune "Bananen" Andersson 1800 ritning foton Ej fullskalaritning
1941  Geakt 5 Qvarfordt? 1650 SMOS
1939  Grosser Albatros Josef Sperl 2000 SMOS
1935  Grunau II K. Muller 1600 SMOS
1947  Gull-Olle Rune "Termik-Johan" Johansson 1644 SMOS
1935  Hast Harald Storbeck 2100 SMOS ritning foton
1945  Holger Danske Hans Klöve-Lassen 1850 SMOS foton
1939  I-APE-2 Artoro Pelloni 1700 SMOS
1944  Jelmoli J. Meier 1780 SMOS
1941  Kranich Sven Hjelmérus 1800 AA, SMOS ritning foton
1935  KS-S.3 Klaus Schmidtberg 1840 SMOS foton Flygande vinge
1943  Kuha 15 Veijo Putkonen 3400 ritning foton Endast översiktsritn
1944  Kuha 16 Veijo Putkonen foton Ej i ritningsbanken
1947  Lerche H. Zimmerli 2000 SMOS
1935  Libelle G. Aldinger 1540 SMOS
1943  Lokki Simo Viljanen 2500 SMOS ritning foton
1947  Master (1) Sture Sandberg 1620 SMOS ritning
1945  Meteor Juha Jernwall 1800 SMOS
1945  Meteor 20 Juha Jernvall 1800 SMOS foton
1946  Meteor 21 Juha Jernvall 1840 SMOS
MF 7 Mario Fergulio 3400 SMOS
1942  MG 3 Giulio Meli 2280 SMOS
1943  Mikki II Pentti Alanne 1800 AA, SMOS ritning
1945  Mix Anders Håkansson 1800 SMOS ritning foton
1945  Monira Stig Lewin 1800 SMOS ritning
1942  Monsun Charles Birch-Jensen 1730 SMOS ritning foton
1948  MT 13 Markku Tähkäpää 2060 AA
1945  Oden Rune Andersson 1550 AA
1945  OV-47 Donald Duck Oscar Vang 1540 SMOS foton Anka
1947  Peking Rune "Termik-Johan" Johansson 1750 SMOS
1946  Peking-43 Rune "Termik-Johan" Johansson 1750 SMOS, ÖG ritning foton
Pelikan W. Tauss 1960 SMOS
1940  Pilot 4 Arnold Degen 2250 SMOS
Pirol Hans Marti 2000 SMOS
1935?  Pluto Knud Flensted-Jensen 1860 SMOS ritning foton
1937  S.F. 19 Knud Flensted-Jensen 1950 SMOS
1946  S2:a Curt Jansson Odelstad 2045 SMOS, ÖG
1937  Schwanzlos Polzin 1600 SMOS Flygande vinge
1942  Shell 3 Arnold Degen 1636 SMOS
1946  Shell 3 Arnold Degen 1600 SMOS
1944  Siko Ulf Christersson 1800 SMOS
1943  Silbermöwe H. Wechler 1510 SMOS Flygande vinge
1944  Sirocco Hans Schmiterlöw 1730 ritning foton Ej fullskalaritning
1947  Sirocko 1660 SMOS ritning foton
1937  Sperber Helmut Wechler 1950 LF
1937  Strolch H. Kirschke 1840 SMOS
1949  Sunnanvind 6 ft Wisbey 1800 SMOS
Temepstad 2350 SMOS
1945  Termik Olesen 1645 SMOS
1943  TfA:s S-Trea Rune "Bananen" Andersson 1800 SMOS ritning Ej fullskalaritning
1945  Tico-Tico Sture Sandberg 1800 SMOS ritning
1945  Tranan Lars Olof Bergendahl 1520? SMOS ritning foton
1945  URA 4 Sven Salonius SMOS ritning
1947  Vasama 7 Erkki Toropainen 1800 SMOS, ÖG
1940  Virtaviiva Vuoripalo 2300 SMOS
1946  Ässä X Leo Santala 1800 SMOS ritning
1944  Ølhunden Jørgen Surlykke Petersen 2000 SMOS foton

 

Klass S-int  (Enligt internationella regler, konstruerade 1947-1953)

År Modell Konstruktör Spännvidd (mm) Innehavare Filer Övrigt
1949 AKM II Stratos AKM 1500 SMOS foton
1952 AKM III Stratos Rolf Hagel 1605 SMOS foton
1953 Aurikel Hans Hansen 1650 LL ritning foton VM-etta 1953
1950 Balder Rune "Bananen" Andersson 1670 AA
1950 Bejo Bengt Johansson 1580 SMOS ritning
1950 Bernfest 1950 Stjepan Bernfest 1430 LL foton VM-etta 1950
1951 Bernfest 1951 Stjepan Bernfest 1630 LL ritning foton Ej fullskalaritning
1952 Bora Gunic BG-44 Borislav Gunic 1680 LL foton VM-etta 1952
1950 Chief Bill Dean 64" SMOS
1950 Diktator Markku Tähkäpää 2600 AA
1948 F-J 2a Sven Wiel Bang 1713 SMOS
1953 Graz Rune "Bananen" Andersson 1630 AA
1947 Gull-Olle Rune "Termik-Johan" Johansson 1644 SMOS
1950 Ingegärd Gunnar Kalén 1650 AA
1950 Kondor Ragnar Odenman 1610 SMOS ritning
1950 Krölle Knut Elmelund Nielsen 1360 SMOS
1949 Kubiken Lennart Andersson 2000 AA
1947 Master (1) Sture Sandberg 1620 SMOS ritning
1950 Master (2) Sture Sandberg 1620 SMOS ritning foton
1951 Mjölner Rune "Bananen" Andersson 1620 AA foton
1948 MT 13 Markku Tähkäpää 2060 AA
1950 Odelstads S-int Curt Odelstad 1600 SMOS
1950 Odenman Nordic A2 Ragnar Odenman 1620 SMOS
1951 Odenmans VM-modell 1951 Ragnar Odenman 1620 SMOS foton
1947 Peking Rune "Termik-Johan" Johansson 1750 SMOS
1953 Recorder Janez Zoran 1900 LL foton
1953 S-int Special Rune "Bananen" Andersson 1710 AA
1952 Schwalbe K. D. Horn 1554 SMOS
1948 Segelscout Sigurd Isacson 1450 AA ritning foton
1953 Seraph D. C. Butler SMOS
1947 Sirocko 1660 SMOS ritning foton
1953 Spjutet Yngve Ekberg 1800 SMOS ritning
1952 Stormfågeln Nils-Åke Johansson 1800 SMOS ritning foton
1949 Sunnanvind 6 ft Wisbey 1800 SMOS
1946 Suomi Mogens Erdrup 1400 AA ritning
1953 Superb Rune "Bananen" Andersson 1630 AA ritning foton
1953? Termik Paul Jörgensen/Ole Olesen 1645 SMOS foton
1950 Toothpick / Zahnstocher Oskar Czepa 1700 SMOS ritning VM-etta 1951
1952 Urubu Max Hacklinger 1780 AA foton
1947 Vasama 7 Erkki Toropainen 1800 SMOS, ÖG
1953 Victory Hans Hansen 1680 SMOS foton
1950 Viking Ragnar Odenman 1610 AA, LL ritning foton
1950 VM 2:an Ragnar Odenman 1620 SMOS ritning

 

Klass A1  (Max 18dm2 bäryta, konstruerade fram t.o.m. 1970)

År Modell Konstruktör Spännvidd (mm) Innehavare Filer Övrigt
1973 Ample-x Harald Andersen 1400 SMOS ritning Ej giltig OT-modell
70-talet?? Asteroid Jim Baguley 1220 (48") SMOS Giltig OT-modell?
1970 Baltzar / Balsar K.A. Eriksson 1460 ritning foton
1953 Bantam Anders Håkansson 1180 SMOS, LL ritning foton
196? Bantam 2 Jan-Olle Åkesson 1120 SMOS ritning foton
1946 Billy Boy Sven Salonius 1090 LL, AA ritning foton
1967 Boris Nils-Erik Hägglund 1330 SMOS ritning
1969 Cikada Leif Eriksson 1270 SMOS foton filer
195? Eule K.D Horn - H. J. Ludwig 840 SMOS
1952 Flax Anders Håkansson 810 SMOS, LL foton
1955 Gladan T Rosenberg/N Nässén 980 SMOS, LL ritning foton
1967 Knut Andersson A1 Knut Andersson SMOS ritning
1961 La Mono Bertil Olofsson 1220 SMOS
1960 La Mouette Radoslav Cizek 48" SMOS, LL ritning
1950 Laruska Fritz Neuman 1050 SMOS ritning foton
1972 Lillen III Per Björklund 1260 SMOS ritning Ej giltig OT-modell
1962 Myxa Sven-Olov Lindén 1200 SMOS ritning
1970 Måsen Solna MSK 1275 ritning foton
1970 Number Nine Nils Hallerström 1280 SMOS ritning
1952 Pilot Anders Håkansson 760 SMOS
196? Pilot mk 2 Claes Mårtensson 1020 LL
1953 Pjerri 75 Börge Hansen 1030 SMOS foton
195? Prince 900 SMOS foton
? Satellite J Baguley 48" LL ritning
1973 Siven 6 A. Jirasek 1345 SMOS Ej giltig OT-modell
1965 Standard Erich Jedelsky 1240 SMOS foton
1963 Tempo I Carl-Eric Aunér 970 LL ritning foton filer
195? Termicus Jr Erik Ekberg 960 SMOS
195? Tops Knud Flensted-Jensen 800 SMOS foton
1959 Uppvind Sigurd Isacson 1000 SMOS
1954 Örnungen Anders Håkansson 1165 SMOS, LL ritning foton

 

Klass A2  (Enligt int. regler, konstruerade 1954-1979)

År Modell Konstruktör Spännvidd (mm) Innehavare Filer Övrigt
1968 68-M-2 Harald Andersen 1830 SMOS ritning
1967 Agathe Bo Modeér 2160 ritning foton Endast översiktsritn
1967 Albatross Endre Vörös 2240 ritning VM 2:a 1967
1958 Aquila H. Thomann 2000 SMOS
1973 Bejbi I. Horejsi 1965 SMOS
1970 Blue VM-71 Alan Coppock SMOS
1963 Ce Ce III V.Coofey-B.Campos 2145 SMOS
1970 Classic Jim Baguley LL
1959 Continental Gerald Ritz 2120 SMOS VM-etta 1959
1970 E-70 K.A. Eriksson 2100 ritning
1960 Ester W Inge Sundstedt 1920 ritning foton Ej fullskalaritning
1969 Falken 2 Lasse Larsson 1740 LL foton
1957 Hadzovic MH 46 M. Hadzovic 2100 LL ritning Ej fullskalaritning
1968 Harbinger N. Ingersoll 2060 SMOS
1959 Helpertti Markku Tähkäpää 1940 SMOS
1967 Hirschel 1967 Mattias Hirschel 2015 ritning foton VM-etta 1967
1955 Int.segelmodell Örjan Gahm 2020 SMOS
1969 Kuha Seppo Niemelä 1760 SMOS ritning
1967 Kö C Werner Koelliker? Jedelsky? 2100 SMOS foton
1969 Lively Lady Elton Drew 2080 SMOS
1961 Max 1 Lasse Larsson 2060 LL ritning foton
1961 Maxi 1 Lasse Larsson ? LL foton
1966 Maxi 3 Lasse Larsson ca 2000 LL foton
1968 Maxi 5 Lasse Larsson 2000 LL ritning foton
1971 Maxi 8 Lasse Larsson 2270 LL foton
1974 Maxi 9 Lasse Larsson 2345 LL ritning foton
1955 MP 12 Max Hacklinger 2170 LL
1960 Nimbus Bror Eimar 1840 SMOS ritning
ca 79 Nordic Leif och K.A. Eriksson 1900 foton
1955 Nordic Terje Larsson 1880 LL ritning foton
? Nova Jim Baguley 78" SMOS
1957 Petrel Slobodan Babic LL ritning VM-etta 1957
1960 Pjerri 83 Börge Hansen 1800 SMOS ritning
1970 Saper 13 Pavel Dvorák 2196 LL VM-etta 1971
1957 Sint Jan Hafström SMOS
1954 Skymaster Hans Hansen 1700 SMOS foton
1960 Skymaster II Hans Hansen/Jan Olle Åkesson 1690 SMOS ritning foton
? Sniff-Sniff E. Scotts 2025 SMOS
1968 Snäll Lars Larsson 1710 LL ritning
1954 Spinne Rudolf Lindner 1925 AA, LL VM-etta 1954
1960 Stratos Rolf Hagel 1913 SMOS, LL ritning foton
1960 Svarta Malin Ingvar Sares 1940 SMOS ritning
1965 Talon Red Simpson 2003 foton Ej i ritningsbanken
1963 Teolinda Sven-Olov Lindén 1900 SMOS ritning
1959 Totem Kenneth Nilsson 2440 SMOS ritning filer
1970 Uncas Arne Berglin 2000 SMOS ritning
1965 Unic DMI 1480 SMOS foton
1970 Vråken Arne Berglin 1975 SMOS ritning foton
1968 Zamba III Emilio Romero 2000 SMOS ritning
1970 Åssbånn L.G. Olofsson 1720 SMOS ritning

 

Förbränningsmotormodeller

Klass F-Klassisk  (Konstruerade före 1949)

År Modell Konstruktör Motor Spännvidd Innehavare
1939 Air Trails Sportster Ben Shereshaw 0,19 1160 SMOS
193? Airborn Chester Lazo/Robertis 0,049 1380 SMOS
1940 Banshee Leon Schulman   1270 SMOS
1938 Bay Ridge Topper Gordon Murray 5-6 cc 1300 SMOS
1945 Bowden Contest C E Bowden 3-6 cc 1700 SMOS
1942 Brooklyn Dodger Sal Taibi     SMOS
1945 Bulldozer J Stoloff/J Pipek 1-1,5cc 1155 SMOS
1946 Champion   2 cc 1160 SMOS
? Cleveland Viking     1220 SMOS
1938 Clipper Carl Goldberg 8-10 cc 1830 SMOS
1938 Cloud King De Angelis 10 cc 1670 SMOS
193? Comet Clipper Carl Goldberg 0,6 1828 SMOS
1943 Cometa     1700 SMOS
1941 Coronet   5 cc 1175 SMOS
1941 Coronet   3,25 cc 1150 SMOS
1947 Diesel-Scout Sigurd Isacson 2.5 cc 1450 SMOS
1947 Dixie Anders Löfqvist 1.5 cc 920 AA
194? Falcon Albert Hatful 8-10 cc 2435 SMOS
1944 Flyg-44 Björn Karlström 1.5 cc 940 SMOS, AA
1942 Gas Bag Steve Kasparzak 3,25 cc 1120 SMOS
1941 Gladiator M Schoenbaum 10 cc 1715 SMOS
1938 Golden Eagle J Konefer 1,6 cc 1143 SMOS
1939 GP-Special Sven E Truedsson 7.5 cc 1870 SMOS
1947 Gulingen Boo Boberg 2 cc 1200 SMOS
193? H S 100 H Scheelhase 7.5 cc 1620 SMOS
1945 HA-50 Cyklone Tore Haglund 1.5 cc 1060 SMOS
1945 HA-53 Virvelvind Tore Haglund 1 cc 740 SMOS
1943 HE 198. SFT-3 Gösta Hellström 2.0 cc 1050 SMOS
1945 HU 10c Holger Uppgård 2.5 cc   SMOS
1945 Humlan Rune Andersson 2.0 cc 960 SMOS
1947 Humlan (2) Rune Andersson 2.0 cc 1040 AA
1947 Humlan (3) Rune Andersson 3.5 cc 1230 AA
193? Hummel H Antusch 3,5-8 cc 1315 SMOS
1943 Il Moar A Mozzarini 10 cc 2400 SMOS
1945 JHH-100 J H Hansson 2.0 cc 1050 SMOS
1947 K-Jagaren Björn Karlström 1.0 cc 900 AA
1946 Kabin-modell Karl-Erik Landegren 2.0 cc 1190 SMOS, ÖG
1941 Kondor-VB 45 G Busek 6.3 cc 1440 SMOS
1948 Kurir Anders Löfqvist 1 cc 800 AA
1947 Lärkan   2 cc 1140 AA
1947 M 30   2,5-3,5 cc 1320 SMOS
1941 Mars G Busek 4 cc 1300 SMOS
1936 Miss America Frank Zaic   2120 SMOS, AA
1936 Miss Fortune X De Angelis   1520 SMOS
1946 Musketeer 42 EFF A 1066 SMOS
1939 Musketeer 54 Bill Effinger 5-8 cc 1372 SMOS
? Ohlson Pacemaker Ohlson   1725 SMOS
1944 Orion Rune Andersson 2.0 cc 970 AA
1941 Pacer C Sal Taibi C   SMOS
1939 Playboy Jr Joe Elgin 3,2-5 cc c:a 1380 SMOS
1941 Playboy Sr Joe Elgin 0,6 2000 SMOS
1947 Powerhouse 64 Dick Korda 10 cc 1625 SMOS
? Powerhouse Ser 50 Sal Taibi 1,6-2,5 cc 1200 SMOS
1946 Put-Put Kurt Elmelund-Nielsen 2 cc 880 SMOS
1937 Quaker Flash Paul Karnow 8-10 cc 1700 SMOS
194? Rocketeer "A" Maurice Schoenbrunn   960 SMOS
1942 Satyr       SMOS
1939 Schrimpo S-4 Malcolm Abzug 1 cc A 914 SMOS
1947 SE-52 Rune Johansson 1.5 cc 1100 SMOS, ÖG
1943 SFT-3 Gösta Hellström 2-2,5 cc 1040 SMOS
1946 Silver Star III Sigurd Boberg 2.5 cc   SMOS
1947 Slaghöken Rolf Holm 2.5 cc 1140 SMOS, ÖG
1947 Slicker Bill Dean 1.3 cc 1050 SMOS
1947 Slicker Mite Bill Dean 0.75-1.0 cc 780 SMOS
1940 So Long B Englehart 0,02   SMOS
? Starduster Sal Taibi 0.8 cc 1320 SMOS
? Starlight Tore Haglund   1164 SMOS
1941 Super Rocketeer Maurice Schoenbrunn 0,23 1090 SMOS
1941 The Invader Jerry Brofman   800 SMOS
1946 Vingtor Hans Peter Aasen   LF
? Zeek Lew Mahieu 3,2-4cc 1270 SMOS
? Zeek 33 Lew Mahieu 0,8 cc 830 SMOS
1939 Zipper Carl Goldberg   1350 SMOS
1946 Zipper A Carl Goldberg 1,6 cc 803 SMOS

 

Klass F-Nostalgi  (Konstruerade 1949-1958)

År Modell Konstruktör Motor Spännvidd Innehavare
1949 Chivy Boy 74 Paul Gilliam   1880 SMOS
1959 Dixie Anders Löfqvist   900 SMOS
? FAI Viking Carl Goldberg 2.5 cc 1650 SMOS
1952 Hail Shot Rolf Hagel 1-1.5 cc 1120 SMOS
  Half Wild Goose       Ej i ritningsbanken
  Hi-Fli       Ej i ritningsbanken
1952 Jimmy Ragnar Åhman 2-3.5 cc 1540 SMOS
1949 Jupiter Peter Christiansen 1-2 cc 1120 SMOS
1957 Kapten Krok Sven Olov Borg   1160 AA
1950 Lolita II   1-1.5 cc 980 AA
1050 Mini Hogan 45 Dennis Davis .074-.099 1140 SMOS
1949 Pirate Bill Dean 0,75 850 SMOS
1950 San De Hogan Denny Davies 5 cc 1600 SMOS
Skylon   Bill Dean 1 cc 945 SMOS
1955 Snow White M Bridge 1,0 cc 1015 SMOS
1956 Stardust Don W Hensel 2.5 cc 1560 SMOS
1950 Tempo Terje Larsson 0.5-1 cc 980 SMOS
1953 Termicus Erik Y Ekberg 1 cc 950 SMOS
1950 Tomboy Vic Smeed 1 cc 914 SMOS
1951 Vindil Yngve Ekberg 1.5 cc 1210 AA

 

 

Övriga gummimotormodeller

År Modell Konstruktör Spännvidd Innehavare Filer Övrigt
1954 Ailbass René Jossien 900 SMOS Coupe d'Hiver
Allers Micro Sven Wiel Bang SMOS
1970 B 1:a Rune "Termik-Johan" Johansson 1020 SMOS klass B1
1968 Belly Dancer George Xenakis 1270 SMOS F1B
1969 Birdie Jan Zetterdahl 1300 SMOS ritning F1B
Competitor 810 SMOS
1936 Crowe Autogiro S. R. Crowe 380 SMOS ritning Autogiro
Duett 570 SMOS foton
1954 Extrem Erik Y. Ekberg ? SMOS ritning
? G-modell Örjan Gahm ? SMOS Skiss
? Gypsy ½A Bill Dean/John Davies 505 SMOS
1977 Hot Box J. Oldenkamp 750 SMOS ritning P30
1988 Hugin Arne Andersson 650 SMOS P30
I-Gast Elvio Tosaroni 990 SMOS Coupe d'Hiver
Junior Clipper R. Reder 910 SMOS
1988 Kick Lennart Flodström 480 LL ritning foton filer
1971 KL 71 Josef Klima 1283 SMOS F1B, VM 1:a 1971
197? Knarren C.G. Sundstedt 750 SMOS ritning foton P30
1974 Licoric Stick L. Barr 1350 SMOS Open class
1989 Light Hart Flyer Lars Larsson 770 SMOS P30
1938 Lightweight Duration D. W. Cooper SMOS Tidningskopia
Mini Twin Fin Bob White 770 SMOS P30
? O-High-O Joe Elgrin/George Reich 1220 SMOS
1966 Olympia Carl Hermes ? SMOS
? One Nite 28 Bob Peck 700 SMOS P30
1969 Pollux H. Martin 1390 SMOS F1B
? Puck ? ? SMOS Byggskiss
? Record Wrecker 660 SMOS
1980? Robin Leif Ericsson 770 SMOS foton P30
193? Seagull Mk I J. A. Sizer ? SMOS
? Simplex Werner Thiess 690 SMOS
? Skyleada Fledgling 26" SMOS ritning
? Strato Baby Bill Dean 500 SMOS
1980 Tilka Bror Eimar 1340 SMOS foton F1B
196? Tjoppas C. G. Sundstedt 800 SMOS klass B1
1975 Vol Libre 8 Bob White 1450 SMOS F1B
1973 Wakefield Uno Axelsson ? SMOS F1B
1980 Whiskas M. J. Woodhouse 1260 SMOS F1B
1982 Whiskas 4 M. J. Woodhouse ? SMOS F1B
1982 Whiskas 5 M. J. Woodhouse ? SMOS F1B

 

 

Övriga segelmodeller

År Modell Konstruktör Spännvidd Innehavare Filer Övrigt
Aida 930 SMOS
1978 Besch-78 Bernhard Schussler 2400 SMOS ritning Klass F1E
Duett 570 SMOS foton
1952 Fem-Ett 485 SMOS ritning
Hajen 1100 SMOS
? Hobby 2:an 1050 SMOS ritning
1971 Hojt Lars-G. Olofsson 350 SMOS Handluns
1979 Höken K. A. Ericsson 610 SMOS ritning
Krato 1 Anders Löfqvist 400 SMOS foton
1971 Kurir 91 915 SMOS
Mac 1 och Mac 2 600 SMOS
? Minimoa 1260 SMOS
1950 Modell 1200 SMOS ritning
194? Pedro-1 500 SMOS ritning foton
? Pfiff Joachim Fuch 1200 SMOS
Prick SMOS
Puck SMOS
1965 Sleepwalker 440 SMOS Handluns
Sniff 1000 SMOS foton
1971 Sparven Olle Blomberg 600 SMOS ritning foton
1971 Spider Jan Zetterdahl 400 SMOS Handluns
1950 Strijkplank Termenbrock 1500 SMOS Flygande vinge
Svensson 880 SMOS foton
1965 Tossit VI Ove Pettersson 460 SMOS Handluns
1971 Tossit X Ove Pettersson 460 SMOS Handluns
1950 Upstart 260 SMOS Handluns
1950 Vingen 1960 SMOS ritning Flygande vinge
Xerxes L. C. Harris 2135 SMOS

 

 

Övriga förbränningsmotormodeller

År Modell Konstruktör Motor Spännvidd Innehavare
  Ardent Air Walt Wilson 1,6cc 820 SMOS
  BI-PLAY W P Holland 0,5-1,5 1140 SMOS
  Calypso Major       SMOS
1932 Comp Air Cabin Hughes Hobart Tryckluft 1800 SMOS
  Could Be   5cc 1210 SMOS
  Cumulus Carl Goldberg     SMOS
  Dennyplane Jr Reginald Denny     SMOS
  Douglas E-Gull Douglas Kruse 10cc 1720 SMOS
  Eros J W Coasby 2-10cc 2130 SMOS
  ETB 38   2,5cc 1460 SMOS
  Falcon Albert Hatful 8-10cc 2435 SMOS
  Frog 45 Mk II   1,5cc 1130 SMOS
  Horsa II J Marsch 2-4cc   SMOS
  Humdinger   0,29 1320 SMOS
  Itsy Bitsy     1117 SMOS
  Junior 60   5-7cc 1510 SMOS
  Lolita 2   1,5cc 960 SMOS
  Mamselle Vic Smeed 1cc 950 SMOS
  Mercury     1825 SMOS
  Mousetrap Don Justice 5cc 1360 SMOS
  Ramrod Ron St. Jean   1060 SMOS
  Starduster Sal Taibi 0.8cc 1320 SMOS
  Starlight Tore Haglund   1164 SMOS
  Strato Spear Art Hasselbach A-B 1040 SMOS
  Strato Streak Paul Plecan A 980 SMOS
  Suspence Henry Spence 2,5cc 1520 SMOS
  Teal C 300 Ron Young 0,5cc 930 SMOS
  Yogi     1052 SMOS

 

Inomhusmodeller

År Modell Konstruktör Spännvidd Innehavare Filer Övrigt
1976 Afrodite Lars Lindén 500 SMOS ritning 25-öres
1984 Celestine Lars Lindén 500 SMOS ritning 25-öres
Class A Nonaka 346 SMOS
196? Easy-B J. Noonan 460 SMOS EZB
1972 Flappin Fly Kenneth B. Johnson 370 SMOS Ornithopter?
Flimmer Sven-Olov Lindén 350 SMOS 35-cm mikrofilm
Japansk inomhusmodell 200 SMOS
1937 Kolibri F. Alexander 250 SMOS inomhusmodell
1977 Lestes Sven-Olov Lindén 750 SMOS ritning F1D
194? Lövet Anders Löfqvist 350 SMOS foton inomhusmodell
1946 MFT-1 Robert Löwen-Åberg 430 SMOS ritning inomhusmodell
? Penny Plane Nonaka 460 SMOS foton 25-öres
1986 Pennyplane Roberto Grassi 460 SMOS 25-öres

 

 

RC modeller

 

Klass RC-III,  konstruerade 1965 eller tidigare

År Modell Konstruktör/Firma Spännvidd Innehavare Övrigt
  Auster Autocrat Erik Hammar/SEMO 1320 SMOS  
  Falcon 56 Goldberg   KÅE  
  Jr. Falcon Goldberg   IA  
  Live Wire Harald de Bolt   SMOS  
  Radio-Cub A.G Berglund/F:a Modellträ   KÅE  
  Radio-Queen J.A Taplin   GP  
  Petronca 3 Åke Pettersson   KÅE  
  Piper Cub J3 Sterling   KÅE  
  Piper Cub J3 Berkley   IA  
  Piper Tri-Pacer Sterling   KÅE  
  Piper Tri-Pacer Graupner   KÅE  
  RC-Viking Erik G. Berglund/SEMO   SMOS  
  Robot Erik G. Berglund   SMOS  
  Rudder Bug Walter A. Good   KÅE, SMOS  
  Sky-Skooter Phil Smith   SMOS  
  Smog Hog Howard Bonner/Aero Modeler   CEA  
  Vagabond Rolf Dilot/SEMO   SMOS  

 

Klass OT-RC, konstruerade 1965 eller tidigare

År Modell Konstruktör/Firma Spännvidd Innehavare Övrigt
  Auster Autocrat Erik Hammar/SEMO 1320 SMOS  
1937 Buccaneer Bill Elfinger 1675 Ej i ritningsbanken  
  Diamond     Ej i ritningsbanken  
  Double Diamond   2438 Ej i ritningsbanken Byggsats fr. Ben Buckle
  Falcon 56 Goldberg   KÅE  
  Gold Rush III     SMOS  
1939 GP-special Sven E Truedsson 1870 Ej i ritningsbanken? 7,5 cc
  Great News   1830 Ej i ritningsbanken  
  Jr. Falcon Goldberg   IA, SMOS  
1938 Lanzo Record Breaker Chester Lanzo 2438 Ej i ritningsbanken  
  Lanzo Texaco Chet Lanzo   SMOS  
  Live Wire Harald de Bolt   SMOS  
  Long Cabin     Ej i ritningsbanken  
1954 Looping R/C Trainer Bertil Beckman 1700 Ej i ritningsbanken  
1936 Miss America Frank Zaic 2120 Ej i ritningsbanken  
  Miss America Valter Ricco   SMOS  
  Orbit Gas Buggy Martin Powell 1516 Ej i ritningsbanken Ritning finns hos Ben Buckle
  Radio-Cub A.G Berglund/F:a Modellträ   KÅE  
  Radio-Queen J.A Taplin   GP  
  Petronca-3 Åke Pettersson   KÅE  
  Piper Cub J3 Sterling   KÅE  
  Piper Cub J3 Berkley   IA  
  Piper Tri-Pacer Sterling   KÅE  
  Piper Tri-Pacer Graupner   KÅE  
1941 Playboy Sr Joe Elgin 2000 Ej i ritningsbanken Motor .60
1939 Powerhouse Sal Taibi   SMOS  
  RC-Viking Erik G. Berglund/SEMO   SMOS  
  Red Zephyr Herb Greenburg/Ben Buckle 2000 SMOS  
  Robot Erik G. Berglund   SMOS  
  Rudder Bug Walter A. Good   KÅE, SMOS  
  Sky-Skooter Phil Smith   SMOS  
  Smog Hog Howard Bonner/Aero Modeler   CEA  
  Vagabond Rolf Dilot/SEMO   SMOS  

 

Klass RC-I

År Modell Konstruktör/Firma Spännvidd Innehavare Övrigt
  Astro Hog Fred Dunn/MAN   CEA, SMOS  
  Candy Cliff Weirick   AH  
  Crusader Ralf Brooke/MAN   SMOS  
  Kwick-Fly Phil Kraft/Graupner   KÅE  
  Orion Ed Kazmirski/Top Flite   KÅE  
  Mustfire Jesper von Segebaden   SMOS  
  Smog Hog Howard Bonner/Aero Modeler   CEA  
  Sr Falcon Goldberg   SMOS  
  Stormer Doug Spreng/AM   CEA  
  Taurus Ed Kazmirski/Top Flite   AH, CEA  
  Uproar Chris Olsen/Aero Modeler   CEA  
  Uproar II Chris Olsen/RCM&E   CEA  

 

Klass RC-II (segel)

År Modell Konstruktör/Firma Spännvidd Innehavare Övrigt
  Bergfalke Hegi   FJ  
  Bicki Alfred Bickel   IA  
  Scirocco     LF  

 

 

Övriga RC modeller

Under denna kategori kan det finnas modeller som platsar i övriga klasser, men eftersom viss data har varit okända vid uppdateringstillfället, har det inte gått att klassbestämma dessa. Den som har för avsikt att tävla med någon av dessa modeller får själv söka "rötterna".

År Modell Konstruktör/Firma Spännvidd Innehavare Övrigt
1967 Fridelli 1967 Stig Karlsson/Hagart Fridell 1450   ?  
  Blister P.E Norman   IA  
  Cessna L-19 Ragnar Åhman   IA  
1938 Clipper MK I Carl Goldberg   KH  
1950 Fledgling Claude Mc Collough   KH  
  Gee-String Bob Palmer/Dick Larsen   IA  
  Guillow Trixter Beam Lou Andrews    
  R.6.B Allan Rowe   IA  
  Radio-Master E Engelhardt-Olsen   SMOS  
  Topsy Graupner   IA  
  QB 15H II     LF  

 

 
 
Ritningsinnehavare
 
AA Arne Andersson
Brunnsgatan 19B, 611 32 NYKÖPING
Tel 0155-28 68 52
E-post: arneaebrevet.nu
AF Alf Höglind
Källarekroken 19, 226 47 LUND
Tel 046-12 27 05
CEA Carl-Eric Andersson
Skogsvägen 28, 531 55 LIDKÖPING
 
FJ Folke Johansson
Västergatan 22, 544 31 HJO
Tel 0503-314 77
GP Gunnar Pettersson
Säbygatan 15 C, 543 31 TIBRO
Tel 0504-142 75
IA Inge Ahlin
Norrbygatan 22, 733 31 SALA
Tel 0224-135 20
E-post: inge.ahlinsheab.net
KH Kjell Hellström
Sikvägen 26, 5tr, 135 41 TYRESÖ
 
KÅE Kjell-Åke Elofsson
Skövdevägen 12, 543 35 TIBRO
Tel 0504-145 10
E-post: tjolle.espray
LF Lennart Flodström
Björnbärsstigen 1, 444 45 STENUNGSUND
Tel 0303-803 77
E-post: flodaviatortelia.com
LL Lars Larsson
Sågvägen1, Genevad, 466 94 SMOSLEBRUNN
Tel 0322-421 17
E-post: ffserviceswipnet.se
SMOS Lars Karlsson
Nejlikevägen 10, 594 31 GAMLEBY
Tel 0493-122 36
E-post: lars.049312236telia.com
ÖG Örjan Gahm
Anderbodavägen 367, 175 43 JÄRFÄLLA
Tel 08-580 141 42